Oddělení klinické biochemie a hematologie

SPEA Olomouc s.r.o.

Nám. Národních Hrdinů 2, Olomouc 772 01

Tel. 585 505 220, info: www.spea.cz

 

 

 


Analýza :  Anti-TG

 

Autoprotilátky proti tyreoglobulinu (TG)

vyskytují se v séru i na membránách B lymfocytů. Tyreoglobulin je z dosud neznámých příčin silným autoantigenem. V krvi zdravých jedinců se nachází relativně velké množství B-lymfocytů, které nesou na membránách IgM protilátky proti epitopům tyreoglobulinu. V séru nalezené IgG protilátky proti tyreoglobulinu jsou markerem autoimunitní chronické tyreoiditidy.

Zvýšené hladiny Anti-Tg nalézáme u klasické formy hypertrofních tyreoiditid, pro kterou je charakteristické zvětšení štítné žlázy, nebo u forem atrofických, přecházejících v hypotyreózu a myxedém. U těchto onemocnění jsou vedle Anti-TG prokazatelné současně i protilátky proti tyreoidální peroxidáze (Anti-TPO). Stanovení protilátek Anti-TPO má větší důležitost pro stanovení autoimunních onemocnění štítné žlázy než Anti-TG. Vyšetření přítomnosti protilátek Anti-Tg je cenné zejména u pacientů s papilárním nebo folikulárním karcinomem štítné žlázy. Po radikální terapii nádorového onemocnění štítné žlázy (strumektomii a eliminaci zbytků tkáně štítné žlázy radiojodem 131) lze recidivu onemocnění a tvorbu metastáz zachytit sledováním výskytu tyreoglobulinu. Zvýšené hladiny tyreoglobulinu mohou být však maskovány současnou tvorbou Anti-TG. Za těchto podmínek je pak tyreoglobulin nestanovitelný resp. vyšetření poskytuje falešně negativní výsledky.

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

Autoprotilátky se vyskytují s různou frekvencí u všech autoimunních onemocnění štítné žlázy (Hashimotova tyreoiditida, Gravesova choroba, primární myxedém), ale mohou být nalezeny i u zdravých jedinců. Autoimunní onemocnění štítné žlázy jsou charakterizovaná celou řadou různých imunologických projevů a fenoménů v podobě tvorby různých autoprotilátek. Stanovení jednotlivých typů protilátek v séru pacienta má široké použití v diagnostice a sledování průběhu autoimunních onemocnění štítné žlázy.

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

Stanovení hladin autoprotilátek proti TG by mělo být prováděno současně se stanovením TG. Zvýšené hladiny Anti-TG protilátek velmi výrazně maskují (skrývají) výskyt zvýšených koncentrací TG v séru.

 

OSN-SAppendixyOSN-E

Autoprotilátky proti tyreoglobulinu (anti-Tg) byly první autoprotilátky objevené v souvislosti s autoimunitními onemocněními štítné žlázy. Antigen, lidský tyreoglobulin (Tg), je glykoprotein o velké molekulové hmotnosti (650 kDa), který je specificky syntetizovaný folikulárními buňkami štítné žlázy. Molekula tyreoglobulinu obsahuje jodované tyrosylové zbytky, které pak váží tyroxin (T4) nebo trijodtyronin (T3).

Autoprotilátky se vyskytují s různou frekvencí u všech autoimunitních onemocnění štítné žlázy (Hashimotova tyroiditida, Gravesova choroba, primární myxedém), ale mohou být také nalezeny i u zdravých jedinců. Nejvyšší hodnoty jsou pozorovány u pacientů s diagnózou Hashimotovy tyroiditidy. Autoprotilátky proti Tg se rovněž vyskytují i u rakoviny štítné žlázy a jejich stanovení umožňuje průběžné sledování stavu pacienta.

 

 

 

 

Název: 54 -  Anti-TG